Bendri duomenys.

 • Sostinė – Roma
 • Plotas – 301 338 kv.km.
 • Gyventojų skaičius – apie 60 mln.
 • Pagrindinė kalba – italų
 • Pagrindinė religija – Romos katalikų 83 %
 • Valiuta – euras
 • Klimatas – karštos vasaros, šiltos žiemos pietuose, šaltos šiaurėje, snieguotos kalnuose

Geografija.

Italija yra pietų Europos valstybė, kuri vakaruose ribojasi su Prancūzija, šiaurėje – su Šveicarija, Lichtenšteinu ir Austrija, o šiaurės rytuose – su Slovėnija. Italiją sudaro pailgas pusiasalis, besitęsiantis pietų link į Viduržemio jūrą. Vakaruose jį skalauja Tirėnų ir Ligūrijos jūros, o rytuose ir pietuose – Adrijos ir Jonijos jūros. Šalies šiaurėje stūkso Alpių kalnai, kuriuose telkšo didžiausias Italijoje Gardos ežeras, o aukščiausi šalies kalnai – Dolomitinės Alpės – išsidėstę šiaurės rytuose. Į pietūs nuo alpės driekiasi plati derlinga Lombardijos lyguma, kurioje teka Po upė.

Istorija.

Italijos sostinę Romą įkūrė Romulas ir Remas 753 m. pr. Kr. Pietinius šalies miestus vėliau kolonizavo graikai iš Spartos ir Eubojos, o Italijos pietūs tapo Didžiąją Graikija. 505 m. pr. Kr. Romėnai suvienijo Italiją ir valdė ją iki Vakarų Romos imperijos žlugimo 476 metais. Viduramžiais Italija buvo svarbiausias mokslo, filosofijos ir menų vystymosi centras. XIX a. Garibaldžio vadovaujamas judėjimas sukūrė modernią Italijos valstybę, apėmusią ir Sicilijos bei Sardinijos salas, o jos karaliumi 1861 m. tapo Viktoras Emanuelis II.

Italija į I pasaulinį karą įstojo 1915 m. sąjungininkų pusėje. Nuo 1922 m. šalį valdė fašistų diktatorius Benitas Musolinis. II pasaulinio karo metu Italija buvo Vokietijos sąjungininkė ir patyrė pralaimėjimą. Po II pasaulinio karo šalyje buvo panaikinta monarchija ir ji 1946 m. tapo respublika.

Italija yra NATO ir ES steigėja, 1999 m. šalis prisijungė prie Europos ekonominės ir piniginės sąjungos. Valstybės vadovas yra prezidentas, o vyriausybei vadovauja ministras pirmininkas.

Įdomūs faktai.

 • Italija yra didžiausia vyno gamintoja pasaulyje.
 • Šalies pavadinimas kilo iš žodžio „Italia“ reiškiančio „veršiukų šalį“.
 • Viena iš daugiausiai apgyvendintų Europos šalių – Italija.
 • Italijos sostinei Romai beveik 3000 metų.
 • Italijoje vyksta daugiausiai žemės drebėjimų visoje Europoje.
 • Monblanas (Monte Bianco) – aukščiausia Europos viršukalnė, esanti Italijoje, kurios aukšis 4810 m.
 • Populiariausia italų pavardė – Russo.
 • Kiekvienais metais Italiją aplanko 50 milijonų turistų.
 • Viena didžiausių iš Italijos ekonomikos dalių – turizmas (63% visų šalies pajamų).
 • Pirmadieniais darbo diena  Italijoje prasideda 15h dienos.

Informacija turistams:

Kelionė į Italiją, tai išvyką į nuostabios kultūros šalį. Italija dėl savo geografinės padėties, gali pasiūlyti įvairias poilsio ir pažinimo keliones.

Žiemą tai slidinėjimas Italijos Alpėsė, pamėgtose melynųjų trasų kurortuose – Livinjas, Sela Ronda, Brunikas, Bormijus ir kitur. Ilgos plačios slidijėjimo trasos, puikūs keltuvai, itin gerai pritaikyti slidininkams apartamentai – tai puikus receptas, kasmet į Italijos kalnus pritraukiantis daugybę sniego sporto megėjų.

Italijos mados ir dizaino sostine tituluojamas Milanas, romantikos, karnavalo ir meilės miestu tradiciškai tituluojama Venecija, pagarbos ir turtungo istorinio palikimo širdis – Roma, į kurią veda visi keliai, tai tik mažoji dalis Italijos, žavinčios viso pasaulio keliautojus, filmų scenaristus ir režisierius, rašytojus ir istorikus.

Gamtos mylėtojus Italijoje traukia Toskana, su idilišku aukštaūgių kiparisų ir šieno kupetų vaizdais pakelėse, nuostabia panorama atsiveriančia nuo Činkė Terre regiono skardžių.  Poilsio itališku stiliumi ieškančių keliautojų visuomet šiltomis dienomis laukia Terračinos paplūdimiai bei plačiais paplūdimiais bei pramogomis garsėjantis kurortas Riminis. Ieškantiems mažai turistų lankomo krašto, rekomenduojame užsukti į Puglijos regioną. Atskridus į Bari ir išsinuomavus automobilš smagu svečiuotis mažuose baltų namukų miesteliuose, aplankyti kūginių Truli pastatų gyvenvietę, ilsėtis mėlynosios vėliavos palūdimiuose, ar leistis į malonaus vėjo lydimą kelionę valtimi palei miestelių pakrantę.

Nuostabioji ir daugiausiai dėmesio vasaros ir rudens laiku susilaukianti Sicilija – tikra atgaiva italų kultūros megėjams. Iš čia kilo ne tik daugelis italų virtuvės patiekalų receptai, bet ir unikali architektūra bei savita kalba. Etnos ugnikalnis,vaizdingos pakrantės, nuostabios kalnų vilos, gausybė augmenijos ir puikus oras, išsilaikantis tinkamas poilsio atostogoms net iki vėlyvo spalio bei lankytinų objektų gausa leidžia nepasisotinti sala ir grįžti čia vėl ir vėl. O pasiilgusiems laukinių paplūdimių ir uolų derinio, visuomet atvira žavingoji Sardinija.

Italijos neįmanoma pažinti vienos kelionės metu, neparagavus skirtingų patiekalų ar nepabendravus su gestikuliuojančiais greitakalbiais italais. Tai šalis, paliekanti pačius geriausius atostogų prisiminimus.