Bendri duomenys.    

 • Sostinė – Meksikas
 • Plotas – 1967 180 kv. km.
 • Gyventojų skaičius – apie 112 mln. (2013 liepa)
 • Pagrindinė kalba – ispanų
 • Pagrindinė religija – Romos katalikų 90 %, protestantų 3 %
 • Valiuta – pesas
 • Klimatas – pakrantėse karšta ir drėgna, žemyninėje dalyje ir kalnuose vėsiau ir sausiau.

 

Geografija.

Šiaurės Amerikos šalis, kurios rytines pakrantes skalauja Meksikos įlankos vandenys, o vakarines – Ramusis vandenynas. Šiaurėje Meksika ribojasi su JAV, o pietryčiuose – su Belizu ir Gvatemala. Kalifornijos įlanka skiria pagrindinę teritoriją rytuose nuo jos vakarinėje dalyje esančio kalnuoto Kalifornijos pusiasalio. Dvi Siera Madrės kalnyno kalnų grupės juosia didelį centrinį plokštikalnį (mesa) ir susijungia ties Tehuantepecos sąsmauka, kur susijungia abi pakrantės. Šalį galima suskirstyti į tris klimatines zonas: tierra calliente, žemas tropios pakrantės regionas, tierra templada vidutinio aukščio, užimantis plokščiakalnio didžiąją dalį ir tierra fria, kuriame yra sostinė Meksikas. Šalyja yra ir dykumų, kuriose veši kaktusai, jukos ir algarobai.

 Istorija.

1821 metais įkurta pirmoji Meksikos imperija, kartu įjungiant ispanų gyvenvietes Centrinėje Amerikoje. 1836 metais Teksasas nusprendė atsiskirti nuo Meksikos ir Meksikos teritorijos į šiaurę nuo Rio Grandės upės atiteko JAV. XIX a. 7 dešimtmetyje Habsburgų imperatorius Maksimilianas Austras, remiamas prancūzų, buvo paskelbtas Meksikos imperatoriumi. Maksimilianas Austras buvo suimtas ir sušaudytas.

Meksikoje šiuo metu veikia laisvosios rinkos ekonomika, sudaranti modernios ir primityvios pramonės bei žemės ūkio mišinį.

Įdomūs faktai.

 • Oficialus Meksikos pavadinimas – Estados Unidos Mexicanos (Jungtinės Meksikos valstijos).
 • Meksika padovanojo pasauliui šokoladą, kukurūzus ir čili pipirus.
 • Aukščiausia šalies vieta laikoma ugnikalnis Orisaba (aukštis – 5700 metrų).
 • Meksika – vienintelė lotynų šalis, kuriems pavyko pravesti Olimpines žaidynes.
 • Pagal biologinį įvairumą Meksika užima ketvirtą vietą pasaulyje.
 • Apie 77 procentų kaktusų, augančių Meksikos teritorijoje nerasi niekur kitame pasaulyje.
 • Meksikas – didžiausią muziejų skaičių turintis miestas pasaulyje.
 • Meksikos valstybė – daugiausiai sidabro pagaminanti valstybė pasaulyje.
 • Meksikoje kursuoja apie 60 tūkstančių taksi, tai pasaulio rekordas.
 • 26 vietovės, esančios Meksikoje įtrauktos į UNESCO paveldo sąrašą.

 

Informacija turistams:

Prieš keliaujant į Meksiką prisiminkite, kad tai – visu pirma gamtos grožio šalis, menanti galingas majų ir actekų civilizacijas, pasitiks Jus nuostabiausia gamtos ir miestų derme. Vešlių miškų tankmėje, kur ne kur kyšo laiptuotų piramidžių kepurės, ugnikalnių ar sniegynų viršukalnės. Už kiekvieno kampelio mieste ar kaimelyje slepiasi kas nors įdomaus – pikantiško maisto krautuvėlės, sombrerais pasipuošę muzikantai ar senovės papročius menantys šamanai. Čia puikiai dera senovė ir dabartis. Mariačių muzikos garsai nenutylantys iki vėlumos, nuotaikingi sombrero ir, žinoma, gausybė Tekilos rūšių.

Platūs smėlio paplūdimiai, kurių pakrantes skalauja vaiskus žydras vanduo, kvies Jus atsigaivinti ir pailsėti bet kuriuo paros metu – tiek saulei rausvai nudažant horizontą, tiek naktį romatiškai virš vandens kabant mėnuliui, tiek ryte – saulei kylant, kai visa pakrante paskęsta žaižaruojančiame fone.

Čičen Icos majų piramidės Jukatano pusiasalyje, šalia žymaus Kankūno regiono – daugiausiai turistus viliojantis objektas. Po nerūpestingo kelių dienų poilsio nuostabiuose Kozumelio ir Tulumo kurortuose, būtinai nukeliaukite į šį majų palikimą. Stengiantis aplankyti pagrindinius istorinius paminklus, verta nuvykti į Palenkės miestą, kur rasite Mezoamerikos stiliaus majų piramides, bei didžiulį actekų metropolijos palikimą Teotichuano.

Nepraleiskite progos susipažinti su dainuose apdainuojamo Akapulko miestu, esančiu aukštai ant skardžio prie jūros, dailiu kolinijiniu Guanajuato miestu, su spalvingai dažytomis namų sienomis. Los Cabos vietovė tikrai patiks plaukimo burlaiviu megėjams, o Vario kanjonas (Copper Kanyon) nepaliks abejingais keliavimo traukiniais mylėtojus.

Atostogaujant Meksikoje – stenkitės pamatytį kuo daugiau skirtingų jos pusių, laukinę gamtą bei atokesnius slėnius, paragauti kuo daugiau skirtingų patiekalų, išmokti bent keletą linksmų ir mandagių frazių vietine tarme bei nepamišti pasimėgauti šiltu oru ir svetinga saule.