Bendri duomenys.

 • Sostinė – Belgradas
 • Plotas – 88 361 kv. km.
 • Gyventojų skaičius –  9 396 411 (2008 m.)
 • Pagrindinė kalba – serbų
 • Pagrindinė religija – Serbijos ortodoksai
 • Valiuta – Serbijos dinaras
 • Klimatas – šiltos vasaros, šaltos žiemos, švelnesnis klimatas lygumose.

Geografija.

Serbija yra pietryčių Europoje, Balkanų pusiasalyje. Šalis ribojasi su – Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Vengrija, Rumunija, Bulgarija, Makedonija, Juodkalnija ir Kosovu. Serbijos teritorijoje stūkso Stara Planinos, Rodopų, Dinarų ir Karpatų kalnai, o visa šiaurinė šalies dalis yra Panonijos lygumoje. Serbija neturi tiesioginio priėjimo prie jūros, tačiau per visą šalį teka Dunojaus upė ir yra nedidelių ežerų. Serbijoje kraštovaizdis yra labai įvairus – nuo kalnų iki lygumų. Serbijos kalnuose ir lygumose klimatas skiriasi. Šalyje klimatas pereina iš jūrinio į žemyninį. Kalnų teritorijoje vyrauja šaltos žiemos, tačiau lygumose jos yra kur kas švelnesnės.

Istorija.

Serbijos istorija artimai susijusi su gretimų valstybių – Juodkalnijos, Kosovo, Bosnijos ir Hercegovinos istorija. Serbijos istorijos pradžia paprastai laikomas VI a., kai į regioną atsikraustė slavai. Pirmoji, nuo Bizantijos priklausoma, serbų valstybė buvo Raška. Vėliau, valdant Nemaničių dinastijai, serbų valstybė išsivadavo nuo Bizantijos priklausomybės ir XIV a. vid. tapo galinga valstybe, užėmusią didžiąją dalį pietvakarių Balkanų. 1389 m. po serbų kunigaikščių kariuomenės pralaimėjimo turkams Kosovo mūšyje Serbija 350 metų pateko į Osmanų imperijos valdžią. Po XIX a. pradžios serbų sukilimų, 1830 m. susikūrė Osmanų imperijai pavaldi Serbijos kunigaikštystė. Tik 1878 m. Berlino taikos sutartimi Serbijos kunigaikštystė tapo nepriklausoma, o 1882 m. maždaug dabartinę Centrinę Serbiją apėmusi valstybė paskelbta Serbijos karalyste. 1912-13 m. Balkanų  karų metu į Serbijos sudėtį pateko Kosovas, Makedonija ir didelė Sandžiako dalis.

Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje 1918 m. susikūrė Serbų, Kroatų ir Slovėnų karalystė (1918–1941 m.), nuo 1929 m. pervadinta Jugoslavijos vardu. Antrojo pasaulinio karo metu nuo 1941 m. balandžio iki 1944 m. Jugoslavija buvo okupuota nacių, o Serbija tapo Vokietijos satelitine valstybe. 1945 m. buvo paskelbta Jugoslavijos Socialistinė Federacinė Respublika (1945–1992 m.) į kurią kaip atskira respublika įėjo Serbija. Dešimt metų po Tito mirties Jugoslavija subyrėjo po Jugoslavijos karų. Serbija buvo respublika Jugoslavijos Federacinėje Respublikoje (1992–2003 m.) ir respublika Serbijos ir Juodkalnijos junginyje 2003–2006 m., prieš tampant nepriklausoma Serbijos Respublika 2006 m. birželio 5 d.

Įdomūs faktai.              

 • Serbijoje nėra priimtina atėjus į svečius nusimauti batus, netgi žiemą.
 • Serbijoje daug senų automobilių.
 • Serbijoje priimtos dvi abėcėlės. Lotynų abėcėlė ir Kirilica. Abi šias abėcėles dėsto mokyklose.
 • Apie 60 procentų skaitant serbų kalbą gali suprasti rusai, nes kalba primena rusų kalbą, tačiau sunkiau suprasti bendraujant žodžiu, nes skiriasi žodžių kirčiai.
 • Dažniausiai serbai tuokiasi sulaukę 30 metų.