Bendri duomenys.

  • Sostinė – Fritaunas
  • Plotas – 71 740  kv. km.
  • Gyventojų skaičius –   6,092 mln.  (2013 m.)
  • Pagrindinė kalba – anglų
  • Pagrindinė religija – tradicinių tikėjimų, protestantų, musulmonų
  • Valiuta – Leonė
  • Klimatas – karšta, drėgna visus metus, vėsiau pakrantėse

Geografija.

Vakarų Afrikoje esanti Siera Leonė ribojasi su Gvinėja ir Liberija, o jos pietvakarinę pakrantę skalauja Atlanto vandenynas. Šalies rytuose plyti miškinga plynaukštė ir kalnai, o pakrantės lygumą dengia mangrovių pelkės. Šiaurėje driekiasi atogrąžų savana.

Istorija.

Portugalų tyrinėtojai čia atvyko 1460 m. ir suteikė teritorijai Siera Leonės pavadinimą, greičiausiai kilusį nuo kalnuoto pusiasalio, kuriame dabar įsikūrusi sostinė Fritaunas. 1787 m. vietovėje, kuri anksčiau buvo vergų šaltinis, buvo įkurta Fritauno gyvenvietė išlaisvintiems vergams. Siera Leonė 1808 m. tapusi D. Britanijos kolonija, galiausiai nepriklausomybę pasiekė 1961 m. Pirmuoju šalies ministru pirmininku tapo seras Miltonas Margai. XX a. 9 dešimtmečio pradžioje šalyje trumpam buvo įvesta vienpartinio valdymo sistema. 1991 m. Foday Sankoho vadovaujamas Jungtinis užsienio šalių kišimąsi bei nacionalizuoti deimantų kasyklas, sukilo prieš vyriausybę ir Siera Leonėje prasidėjo pilietinis karas. Jo metu žuvo dešimtys tūkstančių žmonių, o siaubingų žiaurumų kaltininkams galiausiai buvo pateikti kaltinimai dėl karo nusikaltimų.

1997 m. majoras Johny Paulas Koromahas įvykdė karinį valstybės perversmą ir pašalino tuometinį prezidentą Ahmadą Tejaną Kabbahą. Kai 1998 m. chuntą nuvertė Nigerijos pajėgos, Kabbahas buvo gražintas į postą ir valdo šallį iki šiol, 1999 m. liepą pasirašyta taikos vpalaikymo pajėgų remiama taikos sutartis suteikė vilčių, kad šaliai pavyks atkurti nuniokotą ekonomiką ir infrastruktūrą. 2002 m. Siera Leonė, padedama D. Britanijos, JT taikos palaikymo pajėgų ir finansinės užsienio paramos, ištrūko iš dešimtmetį vykusio pilietinio karo gniaužtų. Tačiau palaipsniui 2004 m. ir 2005 m. iš šalies besitraukiančios taikos palaikymo pajėgos ir blogėjanti padėtis Gvinėjoje ir Liberijoje kelia abejones dėl Siera Leonės stabilumo ateityje.

Įdomūs faktai.

  • Siera Leonės ekonomika daugiausiai apima žemės ūkį, kuriame susitelkę dauguma iš jos gyventojų. Pagrindiniai žemės ūkio produktai yra ryžiai, kukurūzai, manijokai, soros, riešutai.
  • Siera Leonė užima 71 740 km² plotą, iš jų 71 620 km² sudaro sausuma ir 120 km² – vanduo.
  • Šalies sostinė ir didžiausias miestas, ekonomikos ir kultūros centras yra Fritaunas, turintis šiek tiek daugiau nei 1 mln. gyventojų.