Bendri duomenys.

 • Sostinė – Ankara
 • Plotas – 783 560 kv. km. (2012 m. duomenimis)
 • Gyventojų skaičius – apie 77 mln.
 • Pagrindinė kalba – turkų
 • Pagrindinė religija – musulmonų 99 %
 • Valiuta – Naujoji Turkijos Lira
 • Klimatas – labai karštos vasaros, vėsesnės pakrantėse, šaltos žiemos šiaurėje, švelnios – pietuose.

Geografija.

Turkijos Respublika išsidestė dviejuose Europos ir Azijos žemynuose. Europinė Turkijos dalis vadinama Rytų Trakija, o Azijos dalis – Anatolija. Iš pietų Turkijos krantus skalauja Viduržemio jūra, o iš šiaurės – Juodoji jūra. Turkija turi aštuonis kaimynus: Bulgariją, Graikiją, Gruziją, Armėniją, Azerbaidžaną, Iraką, Iraną ir Siriją. Anatolijos plynaukštė yra daugiausia kalnuota, pakylanti iki Ararato kalno (5165 m.) šalia Armėnijos sienos.Tauro ir Antitauro kalnai tęsiasi pietuose, o Ponto kalnagūbris kyla ties Juodosios jūros pakrante šalies šiaurėje. Sostinė Ankara yra azijietiškos Anatolijos plynaukštės viduryje, o didžiausias miestas Stambulas europinėje dalyje.

Istorija.

I a. pr. Kr. Mažoji Azija priklausė Romos imperijai, nuo 398 m. – Bizantijos imperijai. 1071 m. turkai seldžiukai nugalėjo bizantiečius ir Mažojoje Azijoje įkūrė savo imperiją bei atnešė į kraštą islamą. Turkai osmanai, mongolų  išstumti į  vakarus, tapo seldžiukų vasalais, tačiau Osmanas I 1299 m. įkūrė atskirą mažą karalystę, kuri greitai pakeitė seldžiukų valstybę ir užvaldė visą Mažają Aziją. 1354 m. užėmę Galipolį, osmanai pradėjo savo užkariavimus Europoje. Vėliau turkai nugalėjo serbus ir pradėjo kontroliuoti Balkanų pusiasalį. 1453 m. turkai paėmė Bizantijos sostinę Konstantinopolį, kuris tapo Osmanų imperijos sostine Stambulu. Iki XVI a. Osmanų imperija jau buvo užkariavusi Egiptą, Siriją, Arabiją, Mesopotamiją, Tripolį bei didžiumą Vengrijos, o 1669 m. užėmė Kretą.
1683 m. prasidėjo Krikščionių kontrpuolimas. 1699 m. turkai prarado Vengriją, o 1774 m. Rusija išstūmė Turkiją iš Moldavijos, Valakijos ir Krymo. XIX a. Graikija pajėgė išsilaisvinti iš Turkijos valdžios. Taip pat Turkija neteko Bulgarijos bei Bosnijos ir Hercegovinos. Karininkų grupė jaunaturkiai užtikrino konstitucijos priėmimą 1908 m. Italija pasinaudojo po to sekusia krize ir 1911 – 1912 m. užgrobė Tripolį, tuo tarpu Balkanų valstybės kiek vėliau išvijo turkus iš Albanijos ir Makedonijos. Turkija įstojo į I pasaulinį karą Vokietijos pusėje 1914 m., tačiau tik prarado Siriją, Arabiją, Mesopotamiją ir silpną Egipto kontrolę.
1919 m. graikams užėmus Smirną (Izmirą), kilo didelė patriotizmo banga: Mustafa Kemalis Paša (vėliau pasivadinęs Atatiurku – „turkų tėvu“) 1920 m. Ankaroje sudarė laikinąją vyriausybę, išvijo graikus, 1923 m. paskelbė Turkiją respublika ir tapo pirmuoju jos prezidentu. Islamas nustojo būti valstybinė religija, buvo uždrausta poligamija ir įvestas naujas juridnis kodeksas.  Atatiurką pakeitė Ismetas Inioniu. Pirmieji laisvi rinkimai įvyko 1950 m., tačiau po jų prasidėjo neramumai. 1974 m. Turkija įsiveržė į Šiaurės Kiprą, kad neleistų graikams užvaldyti salos. Visgi „Turkų Šiaurės Kipro Respublika“ tebėra nepripažinta.
2000 m. gegužę Ahmetas Necdetas Sezeras pakeitė Suleimaną Demirelį ir tapo pirmuoju prezidentu ne kariškiu moderniojoje Turkijos istorijoje.

Turkija, nuo 1964 m. asocijuota ES narė, 1999 m. tapo oficialia ES kandidate ir siekdama priėmimo į Sąjungą įvykdė žymias socialines, politines ir švietimo reformas, taip pat išplėtė moterų teises. Buvo panaikinta mirties bausmė ir priimtos griežtesnės priemonės, siekiant užkirsti kelią kankinimams. Derybos  buvo atnaujintos 2005 m. spalį, tačiau galutinis Turkijos įstojimas į Europos Sąjungą dar neįvykdytas.

Po to, kai Turkija buvo atsidūrusi prie ekonominio žlugimo ribos, nuo 2002 m., su Tarptautiniu valiutos fondu sutarusi dėl griežtos ūkio atgaivinimo programos, buvo pasiekta įspūdingų laimėjimų. Pagrindiniai pramonės sektoriai yra tekstilės ir siuvimo, pradedama plėtoti ir kitos ūkio sritys, pvz. elektronika ir turizmas. Turkijoje sparčiai plėtojamas atvykstamasis turizmas, todėl poilsį Turkijoje renkasi vis daugiau užsienio svečių. Viešbučiai gerina kokybę ir stengiasi išlaikyti esamus ir pritraukti naujus turistus. Taigi, galima teigti, juk Turkija yra viena iš turizmo sektoriaus lyderiaujanti šalis.

Įdomūs faktai.

 • Anatolijoje rastas pirmą kartą pasaulio istorijoje panaudotas raštas, datuojamas 1950 m. pr. Kr.
 • Taip pat Anatolijos žemėsė įvyko pirmasis žinomas grožio konkursas.
 • Turkijos didžiausias miestas Stambulas yra vienintelis pasaulyje įkurtas dviejuose žemynuose.
 • Turkiška virtuvė yra viena didžiausių ir žinomiausių pasaulyje tradicinių virtuvių.
 • Kavą Europoje išpopuliarino būtent turkai.
 • Pasaulio riešutų daugiausia išauginama Turkijoje.

Turkija – unikali šalis, turintis ko pasiūlyti visiems keliautojams.

Tačiau Turkija, tai ne vien saulėti paplūdimiai, šilta jūra, daugybė ekskursijų ir poilsis su „viskas įskaičiuota“. Šalis gausi istorinio paveldo objektų, puikios gamtos ir nuotykių kalnuose. Šiaurėje esantis Stambulas, tituluojamas kontrastų miestu, sudomins puikiai išlikusiomis, vis dar veikiančiomis, didžiulėmis mečetėmis, kurių žymiausia Melynoji ir Agia Sofia, Osmanų imperojos pėdsakais Topkapi rūmuose bei itin greitu didmiesčio gyvenimo tempu. Norintys ilgiau pasilikti mieste ant dviejų žemynų, bus smagu atrasti gausų naktinių pramogų pasirinkimą bei neišsemiamas galimybes apsipikrti bei nuostabiai skaniai pavalgyti.

Rytinė šalies dalis – turėtų sudominti ekstremalių nuotykių ir kalnų megėjus, nes čia, puoselėjamų tradicijų ir laukinės gamtos galima atrasti kiekviename žingsnyje. Vakarinėje šalies dalyje, žymioji Troja bei Izmiras, sulaukiantys tikrų kelionių gurmano dėmesio dėl istorinio, Antikos laikus menančio palikimo bei sąsajų su Graikija.

Šalies pietuose, skalaujami Viduržemio jūros lauks poilsis be rūpesčių. Antalija, Alanija, Kemeras, Sidė ir Belekas – kurortai kasmet sulaukiantys daugybės turistų iš visos Europos ieškančių saulėto poilsio šiltuose kraštuose. Didžiulis viešbučių pasirinkimas jau daug metų leidžia Turkijai eilę metų išlikti Nr.1 kelionių kryptimi atostogoms su šeima ir vaikais. Paskutimės minutės kelionės į Turkiją taip pat yra itin mėgiamos tiek jaunimo tiek draugų grupių. Poros ir jaunavedžiai visuomet gali rinktis poilsį tiek populiariausiose kurortų viešbučiuose, tiek „Adults only“ viešbučių kompleksuose, skirtuose tik suaugusiems svečiams.

Poilsio pietų kurortuose metu, smagu nukeliauti į bent vieną iš siūlomų ekskurisjų bei susipažinti su šalimi artimiau. Daugeliui turistų patinka turkiškas vakaras su nacionalinais šokiais ir dainomis, o romantiškas pasiplaukiojimas jachta saulėtos dienos metu, su ant denio kepamomis šviežiai pagautomis jūros gerybėmis nepalieka nei vieno abejingo. Adrenalino mėgėjus džiugina iškylos plaustais ir kanojomis srauniuose kalnų upėse. Istorijos megėjams rekomenduojama ekskursija į Kekovą ir Myrą bei vienas stebuklų – Pamukalė. Stalaktitų kanjonai, padengti baltu mineralu leidžia gėrėtis įspūdingomis gamtos suformuotomis terasomis ir kriokliais. Šios kelionės metu taip pat galima išsimaudyti Kleopatros baseine. Dar vienas gamtos stebuklas Turkijoje – Kapadokija – požeminiai miestai po atviru dangumi. Bodrumas ir Marmaris, kurortai esantys šalia Rodo salos, leidžia trumpos kelionės jūra metu pasiekti šią puikią salą ir praleisti joje dieną.

Esant Turkijoje būtina paragauti nuostabios vietinės virtuvės patiekalų – troškiniai, saldumynai, kepiniai, duona, moliniuose ąsočiuose kepama aviena ir daugėlis kitų gardėsių bei vietinių žmonių svetingumas džiugins Jūsų gomurį kelionės metu. Vos 3 valandos lėktuvu ir jūs jau Turkijoje.