Bendri duomenys.
Geografija.
Filipinai – Pietryčių Azijos valstybė, išsidėsčiusi daugiau kaip 7000 salų archipelage, kurį nuo žemyno skiria Pietų Kinijos jūra. Rytuose jos krantus skalauja Filipinų jūra (Ramusis vandenynas), o pietuose – Sulavesio jūra ir vakaruose – Sulu jūra, atskirianti Sulu salyną nuo Palavano salos. Šiaurės kryptimi yra Taivanas, o pietvakariuose – Borneo sala. Tarp jų išsidėsčiusios didžiausios Filipinų salos, Luzono ir Mindanao, užimančios daugiau nei du trečdalius šalies teritorijos. Dauguma salų kalnuotosm pakrantėse žemumos ir miškingos lygumos, daug veikiančių ugnikalnių, tarp jų Mayono, Taalio, Apo, Pinatubo, kuris smarkiai įsiveržė 1991 m., dažni taifūnai.
Istorija.
Prieš atvykstant pirmiesiems europiečiams salos jau buvo apgyvendintos pirieš tūkstantį metų – iš pradžių vietinių gyventojų, vėliau migrantų iš Kinijos. Islamas atsirado XIV a. 1521 m. salas kartu su portugalų ir ispanų tyrinėtojams aplankė Ferdinandas Magelanas. Nuo 1565 m. esant soste Pilypui II, jas valdė Ispanija – jo garbei salos ir pavadintos. Kolonizuojant šalį buvo siekiama salose paskleisti katalikybę ir rasti aukso bei prieskonių. Tačiau ispanų valdymas buvo žiaurus, dėl to kildavo vietinių žmonių sukilimai. Vyriausybė malšindavo neramumus, pasitelkdama romėnų taktiką „skaldyk ir valdyk“. XIX a. po Ispanijos – Amerikos karo Ispanija 1898 m. atsisakė Filipinų, perleisdama juos JAV. 1935 m. įkurta Filipinų sandrauga ir išrinktas pirmasis prezidentas Manuelis Luisas Quezonas, o visiška nepriklausomybė, paskelbiant Filipinų respubliką, pasiekta 1946 m. II pasaulinio karo metais japonai, nugalėję filipiniečių ir amerikiečių karines pajėgas, vadovaujamas generolo Makarturo, okupavo salas 1942-1945 m. 1947 m. amerikiečiams buvo leista įkurti kelias karines bazes. Po 1945 m. buvo neramus laikotarpis, esant itin aktyviems komunistams, o XX a. 7-ame dešimtmetyje musulmonų judėjimas siekė įkurti islamiškąją valstybę, sudarytą iš Mindanao ir Palavano salų bei Sulu archipelago. Musulmonų separatistai tebėra aktyvūs.
Nuo 1965 m. Filipinai buvo valdomi prezidento Ferdinando Marcoso vis labiau stiprėjančios diktatūros sąlygomis, kol 1986 m. F. Marcosas, įvykus visuotiniam sukilimui, buvo nušalintas nuo valdžios ir išsiųstas iš šalies.1992 m. buvo uždaryta paskutinė amerikiečių karinė bazė. 1996 m. buvo pasiektas susitarimas su Moro Nacionalinio Išsivadavimo Frontu, tuo užbaigiant metų metus trukusius sukilimus Mindanao saloje, kurioje įkurtas musulmonų autonominis administracinis vienetas. 1998 m. prezidentu išrinktas Josephas Estrada, tačiau 2001 m. jam atsistatydinus gresiant apkaltai, jį pakeitė viceprezidentė Gloria Macapagal – Arroyo. Ji perrinkta 2004 m. Filipinuose prezidentas užima ir vyriausybės vadovo postą. Šiuo metu šalies vadovas yra Benigno Aquino III.
Įdomūs faktai.