Bendri duomenys.
Geografija.
Malaizija – Pietryčių Azijos federacinė valstybė, susidedanti iš Rytų Malaizijos (šiaurinė Borneo dalis, dabar Sabaho ir Savarako valstijos) ir Vakarų Malaizijos (pietinė Malajos, anksčiau Malakos, pusiasalio dalis). Šiaurėje Vakarų Malaizija ribojasi su Tailandu, o pietuose – su Singapūru, kurį su pusiasaliu jungia pylimas ir tiltas. Rytų Malaizija turi sieną su Indonezija pietuose bei pietryčiuose ir su Brunėjaus sultonatu – šiaurės rytuose. Pietų Kinijos jūra skiria dvi Malaizijos dalis 650 km. atstumu. Trys ketvirtadaliai teritorijos apaugę drėgnaisiais visžaliais tropiniais miškais, pakrančių žemumas palaipsniui keičia kalvos ir kalnai.
Istorija.
Manoma, kad hinduistinės ir budistinės karalystės išsivystė iš pakrantės miestų X a., o islamas atkeliavo XIV a. Malakos sultonatas, susikūręs XV a. valdė Malajos pusiasalį, pietų Tailandą ir rytinę Sumatros pakrantę. 1511 m. jį nukariavo portugalai, po to įsiplieskė kovos tarp portugalų ir olandų dėl Malakos sąsiaurio, kurio kontrolę 1641 m. galutinai perėmė olandai. Po 1824 m. olandų – britų susitarimo Malakos valdymas atiteko britams, kurie 1826 m. įkūrė Britanijos karūnos sąsiaurių gyvenviečių koloniją, sudarytą iš Singapūro, Pinango ir Malakos. Kolonijos teritorija laikui bėgant didėjo. Ją iki 1867 m. valdė Britų Rytų Indijos bendrovė, įsikūrusi Kalkutoje, po to – Kolonijų departamentas Londone. Pasibaigus japonų okupacijai per Antrąjį pasaulinį karą sustiprėjo žmonių palaikomas nepriklausomybės judėjimas, o kartu ir komunistų inspiruoti sukilimai kinų gyventojų. Kilo partizaninis karas, kuriam pasibaigus nemažai kintiečių buvo jėga iškeldinti. Malajos Federacijos nepriklausomybė paskelbta 1957 m. tačiau ji nepakeitė Singapūro kolonijinės padėties.
Nauja Federacija, pavadinta Malaizija, buvo sudaryta 1963 m., sujungus Malajos Federaciją ir Britanijos kolonijos Singapūrą, Šiaurės Borneo ir Saravaką. Po to kelerius metus reiškė pretenzijas Indonezija. Dėl nesutarimų 1965 m. iš federacijos išstojo Singapūras. XX a. 9 ir 10 dešimtmečiais gerokai ūgtelėjo ekonomika, nes nuo tradicinio žemės ūkio pereita prie pramoninės kaučiuko, ryžių, palmių aliejaus ir medienos gamybos.
Įdomūs faktai.