KOLUMBIJA
Geografinė padėtis.
Kolumbija, esanti pačiose Pietų Amerikos pietvakariuose, prieina ir prie Ramiojo vandenyno ir prie Karibų jūros. Šalį iš šiaurės į pietus kerta Andų kalnynai, rytuose ir šiaurėje plyti milžiniškos bemiškės žolingos lygumos, o pietuose driekiasi miškingos Amazonės ir Orinoko intakų drėkinamos lygumos. Kolumbija yra atogrąžinė šalis, nors oro temperatūra keičiasi priklausomai nuo aukščio virš jūros lygio.
Istorija.
Kristupas Kolumbas pamatė Kolumbiją 1499 metais, o 1510 metais prasidėjo ispanų užkariavimas. Apie 1538 metus jie įkūrė Bogotą ir įsteigė Naujosios Granados karalystę, į kurią, be Kolumbijos, įėjo Venesuela, Panama ir Ekvadoras.
Simonas Bolivaras (1783-1830 m.) Venesueloje žinomas kaip išvaduotojas, nes nenuilstamai kovojo dėl nepriklausomybės, o galiausiai ją pasiekęs ėmė vaduoti ir Kolumbiją. Nugalėjęs ispanus 1819 metais sujungė ją su Venesuela, Panama ir Ekvadoru į Didžiąją Kolumbiją. 1885 metais įkurta Kolumbijos respublika. XIX amžiuje ją pakaitomis valdė konservatorių (centro) bei liberalų (federalistų) partijos. Šalyje kilo du pilietiniai karai pirmasis 1899 – 1902 metais (jo metu žuvo apie 100 tūkstančių žmonių ir 1903 metais buvo prarasta Panama). Antrasis karas, vadinęsis La Violencia, vyko 1949-1957 metais ir pareikalavo dar daugiau aukų.
XX amžiuje 9 – ajame dešimtmetyje dažnos politikų ir kitų visuomenės veikėjų žmogžudystės įvykdytos ginkluotų kartelių, destabilizavo šalį. 1991 metais buvo priimta nauja žmonių teises ginanti konstitucija.
Įdomūs faktai: