Bendri duomenys.
Geografija.
Baltarusija, iš visų pusių sausumos apsupta Rytų Europos valstybė, besiribojanti su Lenkija, Lietuva, Latvija, Rusija ir Ukraina. Tai- žemumų, pelkių, didelių durpynų ir daugybės ežerų šalis. Vėsesnėje šiaurinėje dalyje plyti beržų, alksnių ir pušų miškai, o ąžuolai ir uosiai auga šiltesniuose pietuose. Kadaise buvusių miškų vietoje kai kur atsirado dirbamos žemės ir ganyklų teritorijos.
Istorija.
Nerami Baltarusijos istorija siejama su jos geografine padėtimi Rytų Europoje. Visgi šalis sugebėjo išlikti. VI-VIII a. čia apsigyveno slavai, o IX amžiuje teritorija tapo pirmosios rytų slavų valstybės, Kijevo Rusios, dalimi. Jos centras buvo Kijeve, Ukrainoje. XIII amžiuje šalį užgrobė Aukso orda, taigi ji tapo Mongolų imperijos dalimi. Nuo XIV a. kraštas buvo paeliui Lietuvos, Lenkijos ir imperinės Rusijos dalimi. Napoleono karų metu, 1912 m. kraštą nuniokojo besitraukančios kariuomenės- panašiai nutiko ir per Pirmąjį pasaulinį karą. Šalis pasiskelbė esanti nepriklausoma nuo Rusijos 1918 m. tačiau jau kitais metais tapo socialistine respublika. 1921 m. pasirašius Rygos taiką, vakarinė Baltarusijos dalis buvo atiduota Lenkijai o rytinė tapo Baltarusijos SSR-Sovietų Sąjungos dalimi. Stalino epochos metu imta taikyti rusifikacijos politiką, tad baltarusių kultūrą bei kalbos vartojimas tapo gerokai suvaržyti. Pagal 1939 m. Molotovo-Ribentropo paktą, Sovietų Sąjunga prisijungė ir Lenkijai priklausiusią Baltarusijos dalį.
Antrojo pasaulinio karo metu, Baltarusijai dar kartą tapus karo veiksmų lauku, žuvo ketvirtis šalies gyventojų, o daugumą žydų tautybės žmonių išžudė naciai- prieškarinį gyventojų skaičių pavyko pasiekti tik 1971 m.
1991 m. žlugus Sovietų Sąjungai, Baltarusijos Respublika tapo viena iš Nepriklausomų Valstybių Sandraugos įkūrėjų. Nepaisant kaltinimų dėl autokratijos įtvirtinimo ir nusižengimų žmogaus teisėms, šalies vadovas nuo 1994 m. yra prezidentas Aleksandras Lukašenka, kuris laimėjo rinkimus ir 2001 m bei pratęsė savo kadenciją. Vyriausybės vadovas yra ministras pirmininkas. Dėl minėtų kaltinimų Baltarusijai nebuvo leista tapti Europos Tarybos nare.
Pastaraisiais metais Baltarusijos ekonomika ėmė sparčiai augti, tačiau šalis vis kenčia nuo didelės infliacijos ir prekybos deficito. Nors šalies ekonomika didžiąja dalimi paremta žemės ūkiu, pienininkyste ir galvijų ir galvijų auginimu, tačiau taip pat svarbi naftos, chemijos produktų pramonė, nors ir priklausoma nuo Rusijos teikiamos energijos. Svarbiausiais valstybės prekybinis partneris taip pat yra Rusija.
Įdomūs faktai.