BENDRI DUOMENYS:
GEOGRAFIJA
Pietrytinės Europos respublikos Bulgarijos šiaurinę sieną su Rumunija formuoja Dunojaus upė, o pietuose šalis ribojasi su GRaikija ir Turkijos europine dalimi.Rytines valstybės pakrantes skalauja JUodoji jūra. Šiaurėje plytinčios žemumos kyla link centre esančių Stara Planinos (Balkanų) kalnų-šiuos nuo Rodopų kalnų pietuose skiria Maricos slėnis.
ISTORIJA
Bulgarijoje romėnai įkūrė Žemutinės Mezijos provionciją. Teritorija VII a. užgrobė slavai, kuriuos pavergė bulgarai-turkų gentis iš centrinės Azijos, nuo kurių ir kilo šalies pavadinimas. Bulgarų kalba yra vieną ankstyviausių slavų kalbų, užrašytų naudojant modifikuotus kirilicos rašmenis. Ši kalba yra artima rusų ir serbų-kroatų kalboms bei turi skolinių iš albanų, graikų ir turkų kalbų.
865 m. chanas Borisas priėmė stačiatikybę, vis dar išliekančia nacionaline religija, o valdant jo sūnui Simeonui, pasiskelbusiam carui, Bulgarija tapo galinga jėga. 1018 m.klestinčią pirmąją Bulgarijos imperiją prisijungė Bizantijos imperija. Antroji Bulgarijos imperija įkūrta po 1185 m. sukilimo, apėmė visą Balkanų pusiasalį ir gyvavo iki 1396 m. kai tapo Osmanų imperijos dalimi. Ši padėtis tęsėsi iki nacionalinio atgimimo XIX a. paskatinusio, padedant Rusijai, 1978 m.sukurti savarankišką valstybę. 1908 m.Ferdinandas I paskelbė BUlgariją nepriklausoma monarchija. 1912-13 m. Bulgarija dalyvavo dviejuose Balkanų karuose dėl paskutinių Osmanų imperijos Europos teritorijų.
Pirmajame kare ją lydėjo sėkmė, tačiau antrojo metu kilo ginčas su sąjungininkais dėl Makedonijos pasidalinimo. 1915 m., per Pirmąjį pasaulinį karą Bulgarija kariavo Centro valstybių pusėje, t. y. kartu su Vokietija, Austrija-Vengrija ir Turkija, o pralaimėjimas 1918 m. privertė Ferdinandą atsisakyti sosto savo sūnaus Boriso III labui, kuris nuo 1934 m.tapo beveik visišku diktatoriumi ir suartėjo su Vokietija per Antrąjį pasaulinį karą. Borisas III mirė 1943 m. po vizito pas Hitlerį, o jį pakeitęs sūnus Simeonas II prarado sostą po referendumo:1946 m.šalis pasiskelbė liaudės respublika.Bulgarija priėmė komunistinę konstituciją pagal Rusijos modelį ir buvo viena paskutinių valstybių,kurioje žlugo socialistinis režimas ( 1996 m.).2001 v. buvęs karalius Simeonas II tapo ministru pirmininku. Valstybės vadovas nuo 2002 m. yra prezidentas. Vyriausybės vadovas-ministras pirmininkas.
Po ekonominio nuosmukio, patirto 1996 m.žlugus socialistinei vyriausybei, Bulgarija darosi ekonomiškai stipresnė ir stabilesnė.
Idomus faktai:
Atostogos Bulgarijoje dažnam asocijuojasi su poilsiu smėlio palūdimiuose, šopskos salotomis bei keptais kalmarais. Per pastaruosisu dešimtmečius šis kraštas bei poilsio zonos, labai atsinaujimo ir iš senamadiško, virto moderniu atostogų regionu, su madingais viešbučiais, gausybe puikiu restoranų, šurmulingais barais bei autentika išsaugojusiais lankytinais objektais, išsaugoti liko švelnus klimatas ir prieinamos kainos.
Bulgarija – viena labiausiai tinkamų šalių poilsiui su šeima: vos 2 valandų skrydis iš Vilniaus, ne daugiau kaip valandą trunkantis pervežimas iš oro uosto į viešbuti, smelėti paplūdimiai, ne per karštas oras, tai idealus sprendimas keliaujant su mažais vaikais. Auksinės kopos, Saulėtas krantas, Albena, Sozopolis, Elenite, Obzoras – tai tik nedaugelis kurortų, kuriuose puikiai įsitvirtino pasaulinės viešbučių grandinės, siūlančios europinio lygio aptarnavimą bei įvairius maitiimo tipus bei SPA paslaugas. Vandens sportas, išvykos laivu, iškylos visureigiais, ekskurisjos į Akmenų mišką, rožiū slėnį bei pakeliu matomi spalvini kilometrus besitęsiantys saulėgrąžų laukai – tik dalis to, ką galite pamatyti ilsintis Bulgarijoje.
Į Unesco pasaulio pavelda įtrauktas Nesebaro miestas – garsus autentiška architektūra, atspindinčią visos šalies tradicijas, puikiais restoranais ir jaukiomis suvenyrų parduotuvelėmis. Ne mažiau patrauklus yra ir Sozopolis, su persipinančiomis mažomis gatvelėmis ir dviauksčiais rudais namukais. Nuo bet kurio Bulgarijos kurorto vos keletos valandu keliu pasiekimas ir Stambulas, kuriame galite praleisti diena ar dvi, lankant Osmanų imperijos palikimo statinius, viešint spalvingame turguje, ar skanaujant vaišingų restoranų patiekalais.
Norintiems pamatyti daugiau autentikos ir gamtos – siūlome keliauti į pietvakarinę šalies dalį, kurioje didingų kalnų apsuptyje rasite jaukius senovinius ir vis dar gyvenamus kaimelius, itin svetingus vietinius žmones, galimybę leistis į vaizdingus žygius pesčiomis bei tyrą aukštikalnių orą. O žiemos sezonu Bulgariją kviečia į vis populiarėjančius slidinėjimo kurortus – Bansko, Borovets, Pamporovo. Čia yra puikios sniego trasos ir žymiai mažiau žmonių, nei garsiausiose Europos slidinėjimo kurortuose.