Bendri duomenys.
Geografija.
Kambodža anksčiau žinoma kaip Kampučija, Kambodža yra pietryčių Azijos valstybė prie Tailando įlankos, tarp Tailando ir Vietnamo. Per didžiulę ir derlingą aliuvinę lygumą, plytinčią šalies centre, kurioje susitelkusi dauguma gyventojų, teka Mekongo upė. Vakaruose yra Tonle Sapo ežeras, žymiai padidėjantis per musoninius potvynius. Tai didžiausias gėlavandenis Azijos ežeras.
Istorija.
Manoma, kad Kambodžos gyventojai yra kilę iš indoneziečių bei mažiau iš indų. Vėlyviausi protėviai – khmerai, kurių karalystę sunaikino Siamas (Tailandas). 1863 metais Kambodža tapo Prancūzijos protektoratu, o 1887 metais dalimi prancūzų valdomos Indokinijos, kuri gyvavo iki japonų invazijos per Antrąjį pasaulinį karą. Visišką nepriklausomybę šalis atgavo 1953 metais, kai Norodomas Sihanukas, buvęs karaliumi nuo 1941 metais atsisakė sosto savo tėvo naudai ir tapo ministru pirmininku, o po tėvo mirties – valstybės valdovu. Per Vietnamo karą (1954-1975 m.) JAV bombardavo komunistų pareigas Kombodžoje, po ko kilo pilietinis karas (1970 – 1975 m.) ir į valdžią atėję bei nuožmiąją diktatūra įvedė khmerai. Tuo laikotarpiu šalis buvo nuniokota ir žuvo apie 2 milijonai žmonių. Režimą 1978 metais nuvertė įsiveržę vietnamiečiai.
1991 metais po Paryžiaus taikos susitarimo įvyko demokratiniai rinkimai bei susitarta nutraukti ugnį – šio susitarimo nesilaikė raudonieji khmerai. Po 1993 metų rinkimų buvo atkurta tik normalios padėties regimybė ir, konfrontuojančioms pusėms tebetęsiant kovas, 1997 metais baigė darbą pirmoji koalicinė vyriausybė. Kita vyriausybė suformuota ateinančiais metais, pasiekus politinį stabilumą. Paskutinį raudonųjų khmerų likučiai pasidavė 1999 metais. Šiuo metu valstybės galva yra karalius, o ministras pirmininkas – vyriausybės vadovas.
Įdomūs faktai.