Bendri duomenys.
Geografija.
Tarp Kolumbijos ir Kosta Rikos esanti Centrinės Amerikos valstybė Panama užima strateginę padėtį rytinėje sąsiaurio, jungiančio Šiaurės ir Pietų Ameriką, dalyje. Šalį kerta išilgai pakrantės lygumų išsidėsčiusios kalnų grandinės. Panamoje labiau negu bet kur kitur Vakarų pusrutulyje, išskyrus Amazonės baseiną, gausu drėgnų atogrąžų girių, todėl džiunglėse veši daugybė tropinių augalų, gyvūnų ir paukčių.
Istorija.
XVI a. pr. Panamą kolonizavo ispanai, nuo kurių šalis išsilaisvino 1821 m., įsijungusi į Didžiosios Kolumbijos konfederaciją, siejančią Kolumbiją, Venesuelą, Ekvadorą, Boliviją, Peru. Subyrėjus šiam konfederaciniam dariniui Panama liko prisijungusi prie Kolumbijos. 1869 m. Ferdinandas de Lassepsas, kuris buvo pastatęs Sueco kanalą, pradėjo Panamos kanalo statybą, tačiau dėl ligos ir finansinių sunkumų, privertusių nutraukti projektą, darbą užbaigė JAV armijos inžinierių dalinys. Visišką nepriklausomybę Panama, remiama JAV, įgijo 1903 m. Panamos kanalas buvo prakastas siauriausioje Darieno sąsmaukos, jungiančios Ramųjį ir Atlanto vandenynus, vietoje Kanalą supančios žemės buvo išnormuotas neribotam laikui JAV, tačiau 1979 m. jos grąžintos Panamai. 1977 m. buvo pasirašytas susitarimas, numatantis Panamos kanalo grąžinimo 1999 m. aplinkybes. Tai ir įvyko, kartu paliekant JAV karines bazes, garantuojant joms Jungtinių Valstijų apsaugą ir mokant už jas metinius mokesčius Panamos vyriausybei. 1990 metais panaikinta karinė valdžia, prezidentu tapęs Guillermo Endara įkūrė Panamos visuomenines pajėgas. 1994 m. buvo paleista armija. 2000 metais įkurta komisija, kuri turėjo išsiaiškinti, kas nutiko per karinio režimo valdymą dingusiems be žinios 150 žmonių. Valstybės ir vyriausybės galva nuo 2009 metų yra Ricardo Martinelli.
Įdomūs faktai:
Informacija turistams:
Besižavintiems gamta, ši šalis – tikras rojaus kampelis! Bet čia ne tik minkšti paplūdimiai ir poilsio džiunglėse galimybės. Panamos centre stūkso aukšti kalnai, kuriuos dengia visžaliai tropiniai miškai, visur išsibarsčiusios nedidelės palmių giraitės, šilti ir saulėti paplūdimiai, kokosų palmių plantacijos. Tai amžinai žaliuojantis kraštas, kurio savitumas dar labiau atsiskleidžia susipažįstant su šalies kultūra.
Panamoje, kurios vardu visame pasaulyje vadinamos ir šiaudinės kepurės, saugančias daugybės ųkininkų ir turistų galvas nuo saulės kaitros, kultūra atsispindi aistringame šokyje, kuriame pinasi indėniški ir afrikietiški judesio motyvai, daugiatautėje virtuvėje, kur gausu mėsos ir įvairiausių vaisių bei daržovių patiekalų ir, aišku, žmonėse, kurių veidai visada šviečia šypsena.