Bendri duomenys.
Geografija.
Pietų Korėja užima pietinę Korėjos pusiasalio dalį ir, nors mažesnė plotu, turi dvigubai daugiau gyventojų nei Šiaurės Korėja. Paviršius daugiausia kalnuotas, slėniai vakarų ir pietų pakrantėse. Pietų Korėjai taip pat priklauso pietvakariuose nuo žemyninės dalies esanti Čedžudo sala su aukščiausia šalyje Halasano kalnu (1950 m).
Istorija.
Pietų Korėja turėjo bendrą istoriją su Šiaurės Korėja iki 1945 m., kol pusiasalis nebuvo padalintas į dvi dalis ties 38 – ąją lygiagrete. Tuomet, iki pat nepriklausomos Korėjos Respublikos paskelbimo 1948 m., ji buvo okupuota JAV. Amerika ir JT rėmė P. Korėja Korėjos kare (1950-1953 m.), kuris, nors ir nusinešė daugybę gyvybių bei sugriovė P. Korėjos infrastruktūrą, nepakeitė ikikarinės priešpriešos. Korumpuotas ir represines priemones taikantis pirmasis prezidentas I Singmanas buvo nuverstas per 1961 m. karinį perversmą, įžiebtą protestuojančių studentų masinįų skerdinių metu. Užgrobus valdžią generolui Pak Čongchi, prasidėjo spartus šalies pramonės kilimas ir 8 dešimtmetį Korėja tapo didžiausia pasaulyje elektronikos gamintoja bei viena laivų statyboje pirmaujančių valstybių.
1979 m. buvo nužudytas Pak Čongchi, tačiau didėjančių karinio valdymo suvaržymų metas nepraėjo, nors kiek liberalesnė konstitucija ir leido 1987 m. išrinkti prezidentą No Tcheu. 1988 m. Seule vyko Olimpinės žaidynės. 1988 m. Seule vyko Olimpinės žaidynės, 1991 m. antivyriausybiniai protestai buvo numalšinti jėga, kiek pagerėjo santykiai su Š. Korėja. P. Korėja buvo priimta į JT, o kitais metais buvo užmegsti diplomatiniai santykiai su Kinija. 1992 m. pirmoji po daugiau nei 30 metų civilinė vyriausybė ėmėsi valdyti šalies ūkį. 1996 m. P. Korėja įstojo į Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizaciją, o kitais metais buvęs disidentas Kim De Džungas tapo prezidentu. 2000 m. atsistatydinus Kim De Džungui, jį pakeitė Li Han Dongas. O nuo 2013 m. šalies vadovė yra Pak Kunhe.
Įdomūs faktai.