Bendri duomenys.
Geografija.
Portugalija užima vakarinę Iberijos pusiasalio dalį Pietvakariuose Europoje, iš vakarų ir pietų pusės ją skalauja Atlanto vandenynas. Portugalija rytuose ir šiaurėje ribojasi su Ispanija. Portugalijai taip pat priklauso du salynai, Azorų ir Madeiros, užimantys strategiškai svarbius taškus prie Gibraltaro sąsiaurio. Portugalijos teritoriją išilgai iš šiaurės rytų į pietvakarius kerta keli lygiagrečiai einantys kalnynai, kurių slėniais teka Mino, Duero, Tacho ir Gadjanos upės. Portugalijos pakrantėse plyti lygumos, dauguma paviršiaus apaugę pušynais ir kamštiniais ąžuolais.
Istorija.
Per pastaruosius 3000 metų nemažai skirtingų kultūrų paliko savo pėdsaką portugalų žemėje, būtent iberų, keltų, finikiečių, kartaginiečių, graikų ir romėnų. Kaip valstybė Portugalija susikūrė 1143 m., kai Alfonsas, Burgundijos vadovo Henriko sūnus, užgrobė Lisaboną ir gavo karaliaus titulą. 1294 m. buvo sudaryta sąjunga ir pasirašyta prekybos sutartis su Anglija.
XV a. buvo didysis Portugalijos jūrinių tyrinėjimų amžius. Portugalų jūrininkai išžvalgė Afrikos pakrantes, Vasko da Gama atrado jūrų kelią į Indiją, o Pedras Kabralis pasiekė Braziliją. XVI a. Portugalija tapusi stipria kolonijine valstybe, įsitvirtino tarp kitų Europos valstybių, o jos galia ir turtai nepaliaujamai augo.
Baigiantis XIX a. Portugalijos politinėje scenoje buvo iškilusios socialistų, anarchistų ir respublikonų partijos. Per I pasaulinį karą Portugalija paskelbė karą Vokietijai 1916 m., jos kariai kovėsi Prancūzijoje ir Afrikoje. II pasaulinio karo metu šalis laikėsi neutraliteto.
Nuo 1996 m. Portugalijos prezidentas yra Jorge Sampaio, vyriausybei nuo 2005 m. vadovauja Jošė Socrates. Įsijungusi į EEB (ES) 1986 m. Portugalija vysto įvairialypę ir vis labiau į paslaugas orientuotą ekonomiką. Šalis buvo priimta į Europos monetarinę sąjungą (EMS) 1998 m. ir nuo 2002 m. sausio mėn. 1 d. įsivedė eurą.
Įdomūs faktai.
Informacija turistams.
Kelionė į Portugaliją – tai kvapą gniaužiantys vaizdai, subtili kultūra, Atlanto vandenyno toliai ir nenumaldomas laisvės pojutis. Portugalija nepaliks abejingų tiek besidominčius architektūra, gamtos mylėtojus, ar paplūdimių megėjus. Čia persipina tiek daug vaizdų ir istorijų, kad keliaujant net kelis mėnesius, kaskart atrastumėt kažką naujo.
Pabuvoję Portugalijoje nesutaria, kuris miestas yra gražesnis – Lisabona ar Portas, tačiau be abejonės, kiekvienas turi savus gerbėjus. Šalies šiaurėje esantis Porto miestas didžiuojasi portveino – spirituoto vyno – gamyba, žinoma pasauliui jau kelis šimtus metų, jaukiomis spalvingomis gatvelėmis, kur žmonės iki šiol džiovina skalbinius ant virvių, sukabintų virš gatvių tarp namų langų, jaukiomis kavinutėmis, įsikūrusiomis prie D`Oro upės krantų bei keramikos puošimu.
Lisabona, dar žinomas kaip fado dainų miestas, patinka mėgstantiems plačias erdves, didingus rūmus ir paminklus, gardžias vakarienes besiklausant gyvos muzikos bei istorijos paženklintas vietas. Čia taip pat yra puikus okeanariumas – vandenyno muziejus, kuriam apsilankyti bus įdomu ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.
Keliaujant po Portugaliją rekomenduojame užsukti ir į Koimbrą – studentų miestą su įspūdinga senovine biblioteka, Cabo de Roca – vakariausią Europos dalį su nuostabiu švyturių ir gėlemis apaugusiais laukais ant aukštų kalnų, Fatimą – krikščionybės ir piligrimų miestą, kuriame, kaip byloja istorija, apsireiškė mergelė Marija, žavų Aveiro miestą ant vandens, tapatinama su Portugališka Venecija. Šalies šiaureje rasite tautos ištakas menančius miestus – Gimaraiš ir Amarantė, o centrinėje Portugalijoje įsikurės senovinis romantiškas kaimelis, kuriame labai mėgsta apsilankyti įsimylėjeliai ir sužadėtiniai – Obidoš, apsuptas didingos pilies sienos, saugantis kruopštaus nerimo ir juvelyrikos gamybos tradicijas.
Pietinė Portugalija – tikras poilsiautojų rojus, su puikiais balto smėlio paplūdimiais, vaizdingomis ugninės spalvos uolomis, šilta jūra ir itin ilgu sezonu. Saulė čia nesislepia beveik pusmetį, todėl atostogauti Portugalijoje galima nuo birželio iki pat spalio pabaigos. Vakarinėje dalyje puikios sąlygos vandens ir vėjo sportui, tad čia dažnai sutinkami būriuotojai, kaituotojai ir banglentininkai. Ramesnė jūra yra pačiuose pietuose, kuri įsikurę Europiečių pamėgti kurortai.
Lagos, Albufeira, Karteira bei Taviros sala – miesteliai, kuriuose poilsio idilę atranda ne tik atvykstantys iš kitų šalių turistai, bet ir patys portugalai. Gardus ir įvairus maistas, nepanašus nei į ispanišką, nei į prancūzišką, puikus vynas, svetingi ir nuolat besišypsantys portugalai, puikus oras, vaizdingos apylinkės ir lyriška muzika, laukiak kiekvieno atvykstančio atostogų.
Norint atrasti kitokią Portugaliją – keliaukite į Madeiros salą. Kalnuota, visus metus žalia sala, ne veltui vadinama Atlanto perlu. Nors smėlio paplūdimių čia vos vienas, vulkaninė salos kilmė leidžia pasiūlyti kitų pramogų aktyviems turistams – vaizdingos kelionės automobilių po salą, tai Madeiros pažinimo formulė.
Bus sunku išsiskirti su Portugalija, kurią pamilsite iš pirmo žvilgsnio.