Bendri duomenys.
Geografija.
Ukraina – valstybė Rytų Europoje, šiaurės rytuose ji ribojasi su Rusija, šiaurėje – su Baltarusija, vakaruose – su Lenkija, Slovakija, Vengrija, pietvakariuose – su Rumunija ir Moldova, o pietuose Ukrainos krantus skalauja Juodoji jūra. Ukrainos landšaftą didžiąja dalimi sudaro derlinga stepė ir plynaukštė, kertama kelių upių, tarp jų Dniepras, Šiaurės Donecas, Dniestras ir Bugas, įtekantys į Juodąją ir Azovo jūras. Vienintelė tikrai kalnuota sritis yra Karpatų atšaka vakaruose. Ukraina yra padalinta į 24 sritis.
Istorija.
Iki IX a. Ukrainoje buvo sukurta Rusios valstybė su centru Kijeve. Rytų slavų kultūra taikiai plėtojosi iki XIII a., kai mongolų totorių Aukso Orda nusiaubė Kijevą ir sunaikino Kijevo valstybę. Viduramžiais kraštas buvo padalintas tarp daugelio galingų valstybių, tarp jų – Lietuvos, Lenkijos, Austrijos, Rumunijos ir Osmanų imperijos. Po 1569 m. Lietuvos ir Lenkijos unijos daugumas Ukrainos priklausė Lietuvos ir Lenkijos valstybei.
XVII a. ukrainiečiai ir pabėgę lenkai baudžiauninkai, žinomi kaip kazokai, suformavo autonominę karinę valstybę centrinėje Ukrainoje, tačiau vėlesnė lenkų priespauda, privertė kazokus pereiti į Rusijos pusę. 1648 metais po Kazokų sukilimo Ukraina buvo padalinta tarp Lenkijos ir Rusijos. Iki 1922 metų didelė dalis centrinės ir rytų Ukrainos tapo Ukrainos SSR. Tačiau sovietinė kolektyvizacijos programa turėjo pragaištingų pasekmių Ukrainai. Per du tyčia sukeltus badmečius 1921-1922 m. ir 1932-1933 m. mirė apie 8 milijonai ukrainiečių, o dauguma buvo ištremti į Sibirą. 1990 m. Ukraina paskelbė suverenitetą ir buvęs komunistų partijos lyderis Leonidas Kravčiukas buvo paskelbtas būsimu prezidentu. Nepriklausomybė buvo pasiekta 1991 m. po Sovietų Sąjungos griūties Ukraina prisijungė prie naujai suformuotos Nepriklausomų valstybių sandraugos. 1993 metais prezidentas Kravčiukas panaikino ministro pirmininko pareigybę. 1994 metais jį nugalėjo Leonidas Kučma, kuris išplėtė ryšius su Vakarais. 2014 metais į valdžią atėjo Petras Porošenko.
Įdomūs faktai.
Informacija turistams:
Ukraina nuo seno asocijuojasi su poilsiu prie Juodosios jūros ir žymiausių krašto kurortu – Jalta. Ir ne veltui. Lėktuvu arba traukiniu tiesiogiai į pajurį keliaujantys atostogų ieškotojai čia visuomet ras švelnų saulėtą orą, šiltą jūrą, iš slaviškų kraštų atvykstančius poilsiautojus ir besiplečiantį viešbučių pasirinkimą.
Ukrainos neaplenkia ir kalnų žygeiviai, kasmet atrandantys pramogas bei puikias pesčiųjų trasas Karpatų kalnuose. Vis daugiau dėmesio sulaukia jauki kultūros ir verslo sostine vadinamą Odėsa, kurioje gausų pramogų visiems skoniams. Žinoma neaplenkiama ir tikroji sostinė – Kijevas – kuris lietuvaičiams pasiekiamas vos 2 valalndų tiesioginiu skrydžiu. Kijeve vis dar išliko XI ir XII amžių menančių pastatų, praeitame amžiuje statytų muziejų ir teatrų, atsirado modernių restoranų, prekybos centrų ir pramogų vietų. Turistų dėmesio sulaukia ir sparčiai besisystantis Lvovas, esantis sankryžoje tarp Rytų ir Vakarų.
Ukrainoje gausų istorinių mūšių vietų, tvirtovių ir tradicijas saugojančių autentiškų vietovių. Tereikia leistis į kelionę ir pabandyti atrastį tai, kas užmiršta ir nematyta.