Bendri duomenys.
Geografija.
Lenkijos, Vidurio Europos valstybės, šiaurinę dalį skalauja Baltijos jūra. Vakaruose Lenkija ribojasi su Vokietija, pietuose – su Čekija ir Slovakija, rytuose – su Ukraina ir Baltarusija bei šiaurėje – su Lietuva ir Rusijos Kaliningrado sritimi. Paviršius daugiau kalvotas. Lenkijos teritorija driekiasi didžioji Šiaurės Europos lyguma, nors pietų link kalvos virsta Sudetų ir Karpatų kalnais, kuriais eina valstybinė siena. Lenkijoje yra tūkstančiai ežerų, daugiausiai šiaurės rytuose.
Istorija.
Pirmąkart Lenkija buvo suvienyta prieš tūkstantį metų, valdant Piastų dinastijai. 1025 m. Boleslovas I tapo pirmuoju Lenkijos karaliumi. XII a. šalis skilo į keletą smulkesnių valstybėlių, kurios buvo siaubiamos Aukso Ordos mongolų. 1329 metais karaliumi tapo Vladislovas I, tačiau jo dinastija sunyko. XVI a. Lenkija susivienijo su Lietuva ir, valdant lietuvių Jogailaičių dinastijai, užėmė vyraujančią padėtį Europoje. 1791 metais buvo priimta pirmoji Lenkijos rašytinė konstitucija. Baigiantis XVIII amžiui Lenkija buvo padalinta tarp Rusijos, Prūsijos ir Austrijos.
Po Pirmojo pasaulinio karo Lenkija atgavo nepriklausomybę 1919 m., po sėkmingo jai lenkų – sovietų karo. Vokietijai ir Sovietų Sąjungai 1939 m. okupavus ir pasidalijus Lenkiją, prasidėjo Antrasis pasaulinis karas. Lenkija stipriai nukentėjo per karą, žuvo 6 milijonai žmonių, pusė jų – Lenkijos žydai. Po karo Lenkijos teritorija sumažėjo penktadaliu, galiausiai ji tapo komunistine valstybe, Sovietų Sąjungos satelitu.
1989 metais į valdžią atėjo Valensa. 1996 metais Lenkija prisijungė prie Ekonominio bendradarbiavimo ir vystymo organizacijos, o kitais metais buvo priimta nauja demokratinė konstitucija. 1999 m. kartu su Vengrija ir Čekija Lenkija priimta i NATO. 2004 metais Lenkijai įstojus į Europos Sąjungą 2004 metais stipriai išaugo eksportas į Europos šalis.
Įdomūs faktai.